Idea Orszaku

Cel: Młode pokolenie w dzisiejszych czasach zostało pozostawione bez obrony i opieki, jest atakowane, kuszone, a nawet zniewalane przez złego ducha. Należy rozpocząć Krucjatę, która da skuteczny odpór temu zniewoleniu. 
Krucjata modlitwy o dobre wychowanie młodego pokolenia została zainicjowana przez Bractwo Różańcowe Akademii Młodzieżowej, działające przy parafii pw. św. Mikołaja w Lublinie.
Celem Krucjaty jest błagalna modlitwa za wstawiennictwem Najświętsze Maryi Panny i św. Mikołaja o dobre wychowanie młodego pokolenia. Prosimy o wychowanie młodych tak, by w przyszłości mogli dobrze służyć Bogu i Ojczyźnie.
W trakcie Orszaku będzie można podarować swoim dzieciom, wnukom, najbliższym ogromny duchowy prezent w postaci deklaracji modlitwy przez określony czas. 
Najświętsza Maryjo Panno – Królowo rodzin, módl się za nami
Święty Mikołaju – patronie dzieci i młodzieży, módl się za nami

 

 

 

  Już po raz czwarty w historii Lublina w dniu 9 grudnia 2017 roku odbędzie się Orszak Świętego Mikołaja, który przejdzie ulicami naszego miasta. Podobnie jak w poprzednim roku Orszak będzie jednym z punktów odpustu Św. Mikołaja organizowanego w terminie od 6 do 9 grudnia 2017 roku.

  W tych dniach będziemy wspominać postać św. Mikołaja – wybitnego pedagoga, wychowawcy, przyjaciela dzieci i młodzieży i prosić o wszelkie łaski dla mieszkańców miasta, a w szczególności dla dzieci i młodzieży.Celem Orszaku jest również ukazanie prawdziwego wizerunku św. Mikołaja, współcześnie skrzywionego i obdartego z szaty sakralnej, jak również promocja misji dobrego wychowania młodego pokolenia.

   

  Chcemy pokazać, kim naprawdę był święty biskup z Miry, słynący ze swojej wrażliwości na cierpienie i ubóstwo, ikona miłosierdzia i dobroczynności. Jako parafia p.w. św. Mikołaja – główny organizator wydarzenia chcemy pobudzić mieszkańców Lublina, a zwłaszcza dzieci i młodzież do refleksji i dobroczynności, wrażliwości na potrzebujących. Jednym z głównych zadań Orszaku będzie spotkanie św. Mikołaja z chorymi dziećmi. Odwiedzi On m.in. dzieci w domach dziecka, małych pacjentów Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego przy ul. Prof. Gębali, dzieci niepełnosprawne i niewidome oraz małych pacjentów w szpitalu chorób zakaźnych przy ul. Biernackiego.

   

  Orszak św. Mikołaja rozpocznie się 9 grudnia, w sobotę, na placu katedralnym o godz. 12.00, gdzie przybędzie w karecie konnej prawdziwy św. Mikołaj. Wszystkim obecnym na placu dzieciom rozda upominki i zaprosi do swojego orszaku w kierunku kościoła św. Mikołaja.

  Po przybyciu na wzgórze Czwartek odbędzie się jarmark św. Mikołaja, kiermasz, występy zespołów muzycznych (m.in. Góralski zespół Hanki Chowaniec-Rybka z Zakopanego i Orkiestra Św. Mikołaja).

   

  7 grudnia w czwartek o godz. 19.00 w Filharmonii Lubelskiej odbędzie się finał i rozstrzygnięcie Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego i Plastycznego dla dzieci i młodzieży „Być dobrym jak chleb” – święty Mikołaj i święty Brat Albert w oczach dzieci i młodzieży.

  W drugiej części odbędzie się koncert „Z sercem do serca” – kolejny projekt z udziałem chórów Akademii Chóralnej Śpiewająca Polska. Złożą się na niego utwory uznanych i cenionych w środowisku lubelskim twórców: poetki Anny Lewandowskiej oraz wokalisty, kompozytora, aranżera i pianisty – Piotra Selima. Podczas koncertu zaprezentowane zostaną również utwory skomponowane przez Piotra Selima do słów Karola Wojtyły i Brata Alberta Chmielowskiego. Przesłanie kompozycji doskonale wpisuje się w ideę Ogólnopolskiego konkursu plastycznego, który w 2017 roku nawiązuje do obchodzonego właśnie Roku Świętego Brata Alberta. Utwory mówią o nieprzemijających wartościach, takich jak: dobroć, miłość i szlachetność.

   

  Treści poetyckie wybrzmią śpiewane z Piotrem Selimem przez grupę blisko 150 chórzystów. Śpiewakom towarzyszyć będzie zespół smyczkowy Ladies Quartet.

  Koncertem dyrygować będzie dr hab. Małgorzata Nowak, prof. UMCS – kurator Projektu Akademia Chóralna Śpiewająca Polska region lubelski, sprawująca jednocześnie opiekę artystyczną i organizacyjną nad chórami.

  Patronat

  Samodzielny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy
   dla Dzieci Niewidomych i Niepełnosprawnych

  Wspierają nas

  Sponsorzy

  Orszak Świętego Mikołaja zrealizowano dzięki wsparciu Miasta Lublin  w ramach obchodów 700-lecia miasta w 2017 r.

  Współfinansowano ze środków z Budżetu Województwa Lubelskiego